Close

Dil Kafeleri

Belçika, Brüksel

Cafe Lingua’ya brüksel’te katılarak etkin bir entegrasyonun parçası ol. Hem Dünyanın dört bir yanından hem de yakınınızdaki insanlarla birlikte olma atmosferinin tadını çıkarın.

Ana dili belirtilen dillerde olan öğretmenler eğlenceli oyun ve materyallerle Fransızca, Felemenkçe, İngilizce, Türkçe, Arapça ve Farsça’da  sizlere destek olacaklar. Café Lingua’da iletişim ve dil becelerilerinizi harekete geçirin!

“Welcome Home International” mülteci ve göçmen entegrasyonu için etkili ve kayda değer  yöntemler geliştiren , kar amacı gütmeyen bir organizasyondur. Peki bunu nasıl yapıyoruz? Bunu başarmak için attığımız her adımda daha iletişim kanalları geliştirmeyi amaçlayarak!

 

Finlandiya, Helsinki

Cafe Lingua, insanların Helsinki’nin merkezinde bir kafede/barda düzenlenen farklı dillerde konuşma pratiği yaptığı uluslararası çok dilli bir etkinliktir. On yılı aşkın bir süredir devam etmektedir.

Farklı dillerin katılımcıların anadili olsun veya olmasın farklı masalarda konuştuğu bir ortamdır. İstediğiniz zaman farklı masalara katılarak istediğiniz dilleri öğrenebilirsiniz. Katılımcılara ücretsiz olarak tartışma, sosyalleşme, masa oyunları ve diğer materyalleri hizmetlerine sunmaktadır. Fin ve İsveç masalarında Fin Kültür Vakfı ve İsveç Kültür Vakfı tarafından finanse edilen eğiticiler bulunmaktadır.

Etkinlik her hafta gerçekleşir ve yaklaşık olarak her hafta 70-90 katılımcı katılır ve 10’dan fazla dil konuşulur.

Etkinlik çeşitli kuruluşlarla işbirliği içinde düzenlenir ve herkesin katılabileceği şekilde ücretsiz olarak yürütülür.

Etkinlik ağırlıklı olarak Facebook grubu “Cafe Lingua Helsinki” de duyurulur ve bu grup üzerinden organize edilmeye çalışılır.

 

İtalya, Sorrento

Language Café Sorrento farklı dillerde konuşma pratiği yapabileceğiniz,  uluslararası ve çokdilli bir aktivitedir. Bu aktivite Via Marina Grande 16, Sant’Anna Enstitüsü’nde yer almaktadır.

Sant’Anna Enstitüsü ABD’deki Üniversite öğrencileri için  yurt dışı eğitim, yabancılar için İtalyanca dil kursları ve yerel halk için yabancı dil kursları sağlar.

“Languga Café” nin ilk buluşması 2018 , Mart ayında gerçekleşti. Aktivitemizde  farklı masalarda farklı diller konuşulur, hem ana dilinde hem de yabancı dilde konuşan bir çok insan katılır ve istediğiniz zaman istediğiniz masaya geçebilirsiniz. Aktivitelerimiz; tartışma, sosyalleşme, oyunlar ve diğer materyallerini sizlere ücretsiz sunar. Ve tabii ki yanında kahve ve kek de!

Sant’Anna’da öğretmenler ve ileri düzeyde dil becerilerine sahip öğrenciler bize asistan olarak yardım eder. Aktivitemize her Perşembe, akşam saat 6-8 arası katılabilirsiniz. Her buluşmada yaklaşık olarak 15 katılımcı ve 3 veya 4 farklı dil masası olmaktadır. Aktivitemizi Facebook grubumuz “Language Cafe Sorrento” dan takip edebilirsiniz. Katılım ücretsizdir ve dileyen herkes bize katılabilir.

 

İspanya, Albuñol

¨Language¨café etkinliğimiz, her Salı sabahı Albuñol’da Casa Pepe adlı bir barda organize edilmektedir.Katılımcıların ana dili ispanyolca ve ingilizce kişilerle birlikte yaygın eğitim kapsamında yabancı dillerini geliştirdikleri bir etkinliktir.İleriki dönemlerde yeni dillerde eklenecektir.Farklı masalarda sürdürülen konuşmalar yapılır, her bir masada farklı bir dil konuşulur ve katılımcılar istedikleri zaman maslarını değiştirebilirler.Kullanılan materyaller, oyunlarla flashkartlar,tartışma kartları, masa oyunları, hafıza oyunları, gerçek nesneler vb. Gibi materyaller olarak çeşitlilik göstermektedir.Eğitmenler iyi bir atmosfer, dinamizm ve etkinliği eğlenceli hale getirmekten sorumludur.Ve tabiki kahveniz ve kekiniz eksik olmayacaktır.

Katılım İngilizce ve İspanyolca öğrenmek ve uygulamak isteyen herkes için ücretsizdir.Katılımcılar Aynı öğrenirken aynı zamanda eğlenir.

Etkinlik afişlerle duyurulur ve ağırlıklı olarak Ceper Cehel de Albuñol Facebook sayfasında  ilan edilir.

 

İsveç, Kristianstad

 

Dil Café Kristianstad, Aralık 2017’de başladı ve İsveç’te Kristianstad Folkuniversitetet’te bulunuyor.

Chripu’dan (Kristianstad’da Kıdemli bir Üniversite) ve Kristianstad Rotary’den gönüllüler vardır. Gönüllülerimiz yabancı dil öğretmenleri, hemşireler, süpervizörler gibi farklı geçmişlere sahiptirler ve cafemizde kolaylaştırıcı olarak görev almaktadırlar.

Cafede aktiviteler Salı günleri 13.30-15.30 arasında gerçekleşmekte, tartışacağımız/konuşacağımız konularla devam edip sonra farklı konularda daha küçük gruplara ayrılıyoruz. Kullandığımız materyaller, katılımcının dil becerilerine bağlı olarak yeni başlayandan ileri seviyeye kadar değişebiliyor.

Konuşmaları başlatmak için flash kartlar, hikayeler, resimler ve metinler kullanılmaktadır. Genellikle “Bir iş nasıl arayabilirim?” Gibi konuları tartışmak istiyorlar. “Bir iş mülakatında neye dikkat etmeliyim?” Ayrıca İsveç’te yazılmamış kurallar ve kültürlerimiz ve geleneklerimiz arasındaki benzerlikler/farklılıklar hakkında bilgi sahibi olmak istiyorlar.

Café’ye yaklaşık 14-20 kişi katılmakta ve bu sayının iyi olduğunu düşünmektedir, çünkü farklı konularda ve seviyelerde 4-5 grup elde edildiğinden herkese konuşma şansı doğmaktadır.

Language cafemizin gelecekte de devam edeceğini ve katılımcıların ve gönüllülerin sayısının artacağını umuyoruz. Amacımız birkaç farklı dil ile cafemizi genişletmektir. Language dil kafemiz iyi bir atmosfere sahiptir ve her zaman bir fincan kahve ve kekimiz vardır.

 

Hollanda, Maastricht

Language Café Maastricht, Mayıs 2018’den itibaren haftalık olarak gerçekleşen, çok dilli bir dil kafesidir. Kafe, 18.00-20.00 saatleri arasında, üniversite binaları ve yakın zamanda açılacak yaratıcı mekanlarla çevrili Brasserie Tapijn’de salı günleri Danca ve diğer dillerde informal bir öğrenme ortamı sunmaktadır.

Şehrin coğrafi konumu ve uluslararası karakteri nedeniyle, mümkün olduğunca çok dil sunmayı ve Maastricht’in geniş uluslararası topluluklarını çekmeyi arzuluyoruz. Tüm katılımcılar için eğlenceli ve ilgi çekici bir etkinlik olması için Flashcards, oyunlar ve diğer materyalleri kullanıyoruz. Bizimle birlikte gelişmek ve cafemizi büyütmek için eğitmenler ve gönüllüler arıyoruz, bu yüzden başkalarıyla paylaşmaya istekli yerel veya yetkin bir konuşmacıysanız, facebook “LCM – Language Café Maastricht” veya lcmaastricht@gmail.com ile iletişime geçebilirsiniz.

Kafe, Katja Primozic tarafından Stichting Vrouw en Welzijn adına düzenlenmiştir. Katja bir süre İngiltere’de yaşayıp ve öğrenim gördükten sonra Maastricht’e geri döndü ve bir süre dil okulunda çalıştı ve şimdi Maastricht’te dünyanın dört bir yanından insanları bir araya getirmeyi dört gözle bekliyor!

 

Türkiye, Bursa

Language Cafe Bursa Language Voices in EU projesi kapsamında düzenlenen dil öğrenimini konuşarak pekiştirmeye amaçlayan bir projedir.

Language Cafe Bursa her hafta pazartesi günleri Sanat-Mahal cafede düzenlenmektedir. Ortalama 50 katılımcı ile düzenli olarak devam etmektedir.

İngilizce, Franszca, Arapça ve İspanyolca dillerinde konuşma ve dil materyalleri ile eğlenerek dil öğrenimini kolaylaştırmak ve ulaşılabilir kılmak niyetindedir. Her dil için tutor farklı masalarda katılımcıların dil gelişimini organize etmek ve desteklemek için görev almaktadır. Ana dili Fransızca ve İspanyolca olan öğreticiler informal eğitim kapsamında katılımcıların konuşarak öğrenmesini desteklemektedir. İnformal olmasının yanı sıra dil kartları, oyunlar, resimli alfabe kartları gibi proje ortaklarının Fince, İsvecçe, İngilizce, Fransızca, Felemenkçe, İtalyanca, İspanyolca, Arapça, Türkçe dillerinde hazırladığı eğitim materyalleri kullanılmaktadır.

Katılım ücretsiz olup herkese açıktır.

Language Cafe Bursa Facebook grubu veya Bursa Eğitim ve Gençlik Derneği sayfasından hangi dili öğrenmek istediğiniz bildirip kolayca katılabilir ve bizi takip edebilirsiniz.